YANGIN VE GAZLI SÖNDÜRME

SİSTEM ODASI DÜZENLENME

Sistem odalarınızda geçişten günümüze bir çok cihaz eklenmektedir. Başlangıç  boyut olarak yetecek kadar kabinet kullanılarak    ilerleyen zamanlarda bir çok elektronik cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda  kablolama  ve oda soğutmasına dikkat edilmemektedir.aşırı ısınarak ve tozlanarak cihaz ömrünü kısaltmaktadır.Bu yüzden  mevcut sisteminizi daha fazla para ödemeden   ayağa kaldırılır.Mevcut sisteminiz ayağa kaldırıldığında   sürecek  1 günden fazla zamanda da işerinizin  durdu anlamına gelmektedir. Aynı şekilde  mevcut  sisteminizde oluşabilecek  kablo arızalarında  kabloyu bulmak  çok zor olduğu söylenebilir. Bu sorunlar aslında ilk gün işe başlayarak  eklemeler yaparak ve hiçbir düzen olmadan  sadece sistem çalışsın yeter mantığı ile yapılmaktadır Bu tur sistemlerde network alt yapınızın  ve kulandığınızın   veri tabanlı programlarınızın duzgun çalışmaması ve yavaşlanma  gibi sorunları  yanında getirdiği söylenebilir.Bu sistemleri tarafımız dan düzenleyerek  A-Z    bir sistem odası yapmaktayız.Aynı zamanda tarafızdan yapılan sistem odalarının iso 27001  seftikasına  göz önunda bulundurularak yapılmaktadır.Bilgi işem odası  veya sistem odasının  En üst düzeyde korunması  sağlanmaktadır.Herhangi bir   su basma,yangın,cihaz bozulmaları, elektrik kesintileri  vb durumlarda  veri kaybı yaşmadan bilgilerinizi korumanız mumkundur.Yapılacak sistem odası veya düzenlemeler İSO  27001 sertifikası uygun olarak yapmaktayız.

SİSTEM ODALARININ  İSO 27001 BELGESİ  FİZİKSEL GÜVENLİĞİNİN YAPILMASI

1 – Sistem odası   giriş çıkışlarında kullandığımız parmak izi, yüz tanıma, kart okuyucu cihazlarının bilgi işlem sorumlusunun günde veya yılda  saat tarih belli olacak şekilde giriş çıkışları  ve sistem odasında ne kadar zaman geçirdiği loglarla raporlanması  yapılmaktadır.Herhangi bir acil durumda   deprem gaz basma vb durumlarda acil bir şekilde dışarı çıkması için  sistem odasında  kapıya yakın bir şekilde konumlanan bas geç butonuna basarak çıkması  gerekmektedir.

2- Sistem odasında  kulanılan , alçıpan ,sistem odası kapısı,sistem odası boyası,sistem odası yükseltilmiş taban vb tüm ürünleri yangına karışı dayanıklı olması gerekmektedir.

3-Sistem odası bina konumunda orta katlarda bulunması gerekmekte olup  yerden 15cm üzeri yerede yanmaz yükseltilmiş taban olaması gerekmektedir.Bilgi işlem odasın herhangi  su borusu vb cam kesinlikle olmaması gerekmektedir.

4-Sistem odasında klimanın peryodik bakımı yapılarak ve yedek klima bulundurulması gerekmekte olur herhangi   bozulma durumunda  sistem odasındaki  ısıyı  ölçerek sms  mail yada telefonla sizlere bildirilmesi gerekmektedir

5-Aynı şekilde taban altındaki nem ölçer ,sıcaklık durumunu tespit ederk bildirilmesi gerekmektedir

6-Yangın algılamda FM 200  gaz konumladırılması ve İSO 27001  uygunla olması   ve montaj durumunun fm 200 ait  Odanın alt tabanın,asma tavanın ve odanın m2 hesaplanarak  özel olarak fm 200 gazının doldurulması gerekmetedir.Siprinklerin oda projesine göre asma tavan,odada ve tabanda  konumlandırlması gerekmektedirBilgi işelem odasına konulacak olan  ısı dedektörü ve duman dedektörükulanılması gerekmektedir.Anı zamanda panel üzerine çift zon kullanılması gerekmektedir.Dedektör bağlantılarının çapraz zon olması gerekir.Çapraz zon sayesinde FM200  gazının boşolaması konusunda  %100 söndürme  panelinin  emin olması durumunda gazı selenit  vana sayesinde   gazı boşaltmaya başlayacaktır.Kapı önünde  durma  ve başlatma  butunlarının bulundurlması gerekmektedir.Aynı şekilde gazın seftikalara sahip olması gerekmektedir.

 

7-Enelji kablolarının  Kanal içerisinde olması Zayıf akım ve Kuvetli akım olması  gerekmektedir.

8-Sistem odasın kesinlikle topraklamanın çok iyi olası gerekmektedir herhangi elektrik problemleri durumunda cihazların zarar görmemesi ve sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlamak gerekir

9-Zemini kesinlikle antistatik özelliklerine sahip olması gerekmektedir.

10-Sistem odasında bulunan sistem kabinlerinin  deprem durumuna karşı yere çelik dübelelerle sabitlenmesi gerekmektedir.

11-Sistem odasındaki  Cam pencere kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.

 

İSO27001  Belgesi alacak tüm firmaların ların kesinlikle  fiziksel güvenlik için bunların olması gerekmektedir.Bu sistemlerin olması sizlerin elektronik cihazların korunmasını sağlayarak  daha iyi çalışmasını  sağlayacaktır.Bu tür sistemler için bizlerle iletişime geçebilir.Sizlere en iyi hizmeti vererek kaliteden ödünç vermeden çalışmaktayız.

YANGIN ALRM SİSTEMLERİ

Yangın alarm sistemleri, yangının asgari süre içinde algılanması ve bu sayede hemen müdahaleye imkan tanınması gibi bir görevi üstlenerek, yapılan düzenlemeler neticesinde kurulması zorunlu sistemler arasına girmiştir. Ticari işletmelerin mal ve ürünlerinden, demirbaşlarından da önce insan hayatı gibi değeri ölçülemez bir varlığın korunmasını sağlayan bu sistemler tüm işletme sahiplerinin seçim yaparken bilhassa titiz davranması gereken güvenlik unsurlarıdır. Dedektörleri alev, ısı ve duman varlığını sezen bu akıllı sistemler insan hayatının korunmasını ve işletme bünyesindeki tüm demirbaş ve ticari varlıkların asgari hasarla yangını atlatmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri fiyatları projeye ve kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Kullandığımız yangın panelleri hakkında bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.

 FM 200 GAZLI YANGIN SÖNDÜRME 

Günümüzde tüm verilerin  elektronik ortamda olması bizim için oldukça önem taşımaktadır.Budurmumda  veri merkezlerin, bilgi işlem odaları,  elektrik odaları vb önemli odaların yangına karşı kesinlikle korunması gerekmektedir.Yangın durumunda herhangi bir ufak tutuşma ve kıvılcımda  yangın söndürme panellerinin   dumanı alıgılayarak %100 emin oladuktan sonra  oda içerisine altan ve üsten fm 200 gazını vermektedir.Fm 200  önceden odanızın yükseltilmiş taban   ve asama tavan hesaplanamarak metreküpü çıkartılıp özel tüplere dolrulur.

Sistem nasıl çalışır?

Fm 200  gazlı söndürme sistemi  güvenlik nedeniyle birden fazla ısı dedektörü ve duman dedektörü  ile çalışmaktadır. 1. dedekterden gelen sinyale panel otomotik olarak sadece 1 siren çaılışmaya başlar .2. dedektörden sinyal gelmeyene kadar herhangi bir gaz boşalma gibi durum olmayacaktır.2. duman dedektörü devreye girdiğinde  gazlı söndürme paneli otomotik olarak   devre girecektir bu durumda panele verdiğimiz  zaman süreci sayımı başlayacaktır bu zaman içerisnde  2. falaşörde aynı zamanda  bağırmaya başlayacaktır.bilgi işelme sorumlusu aksi bir pronlem olmassa  kapı girişinde mavi buton (stop)    sarı buton (start)     mavi butona basarak fm 200 vanasını ototomotik kapatacaktır. Eğer tekrardan  çalışmasını  devam ettirmek için sarı butona basarak başlatması mümkündür.

Sistem odasında aksi bir durumda dışarı çıkması için yeşil butona basarak dışarı çıkması mümkündür.

Sistem odaları için öncelikle tarafımızdan  projelendirlip sonradan  uygulanır.

fm200 fiyatı ?   fm 200  nasıl çalışır fm 200 nedir   sisitem odası gazlı söndürme gazlı söndürme fiyatıfm200 yapan firma

 

YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Yangın algılama sistemleri ana olarak ikiye ayrılır

 

KONVANSİYONEL SİSTEMLER

Konvansiyonel sistemlerde bölge olarak panele tanımlanır Böylece yangın ihbarları bölge olarak gelir. Genellikle küçük işletmelerde ve evlerde kullanılan basit sistemlerdir.

 

 

ANALOG ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Gelişmiş sistemler olup teknolojiler sürekli ilerlemektedir. Sistem alarm durumunda panele tanıtılmış referans değerlerini kontrol ederek yangın alarmının gerçek olup olmadığına karar verir. Ayrıca dedektörler  ısı ve duman değerlerini panele sürekli gönderir.

AKILLI YANGIN ALGILAMA SİSTELMERİ

Akıllı yangın algılama sistemleri interaktif yangın algılama sistemlerinde olduğu gibi tüm dedektörler noktasal olarak sisteme tanıtılır. Saha elemanları ve panel sürekli veri alışverişinde bulunurlar. Loop üzerinde oluşacak arılar kısa sürede tespit edilebildiği gibi dedektörler alarm durumunda yangın olup olmadığına kendileri karar verdiğinden özellikle çok elemanlı sistemlerde yangın ihbar süresi çok kısalır.

YANGIN İKAZ SİSTEMLERİ ve YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

Yangına kısa sürede müdahale etmek çok önemlidir. Yangına kısa sürede müdahale etmek yangının büyümeden söndürülmesini sağladığı gibi can ve mal kayıplarını büyük ölçüde engeller. Yangın ihbar sistemleri bu nedenle hayati öneme sahiptirler. Yangın bilgisi alarm paneline ulaştıktan sonra bu bilgi işlenerek çıkış sesli ışıklı uyarı cihazlarına aktarıldığı gibi telefon vasıtasıyla itfaiye, alarm izleme merkezine veya tanımlanmış telefonlara aktarılır. İlk uyarı, tahliye ve erken müdahale için çok önemlidir. Sesli uyarı cihazlarının yüksek desibelli olması, alarm ikazı ile birlikte anons sisteminin devreye girmesi, telefon arızalarına karşı cam sistemlerinin yedek olarak kurulması hayati öneme haizdir. Dolayısı ile sesli ışıklı yada data ile yangın alarm haberinin duyurulması ilk müdahale, tahliye ve yan binada ki yangın görevlilerinin uyarılması ve itfaiyeye haber verilmesi çok önemlidir.

Yangın Alarm Dedektörleri

Optik Duman Dedektörü Büyük parçacıklı beyaz duman oluşturacak yangınlarda asgari sürede yangın varlığının saptanması için kullanılan optik duman dedektörleri , IR ışık saçma prensibiyle işlev gösteren fotoelektrik hücrelerinden oluşan elemanlardır. Işın (Beam) Tipi Dedektörler Kızılötesi ışın göndererek, yangının sebep olduğu alevlerin bu veya benzer ışınları engellemesi halinde yangın varlığını algılayan ışın tipi dedektörler bilhassa geniş hacimli mekanlar için ideal seçimdir. Alev Dedektörleri UV yani morötesi ışınları algılayarak yangını saptayan alev dedektörleri ayrıca güneşten gelen morötesi tayftaki ışınları algılayabilmektedir. Hava Emmeli Hassas Duman Algılama Sistemi Ortamdan borular yardımıyla hava emen ve emdiği bu havayı da çok hassas, lazer tabanlı partikül ölçme sistemleriyle tarayan hava emmeli hassas duman algılama sistemleri böylelikle ortam havasındaki en küçük değişiklikleri dahi hemen fark eder. Ortam havasındaki küçük partikülleri sürekli sayan bu hassas sistemler, oldukça küçük miktarlı duman değişikliklerinden bile hemen haberdar olunmasını sağlayabilir. Kritik öneme sahip olan bölgelerde kullanılan hava emmeli hassas duman algılama sistemi tahliye için zaman kazandırır ve gereksiz gaz boşaltımlarını engeller. Yüksek tavanlı, hava hareketleri değişken olan mekanlarda ideal sonuç veren bu sistemler ayrıca yüksek kirlenme olan ve ani ısı değişimlerinin yaşandığı mekanlarda üst düzey güvenlik sunmaktadır. Isı Dedektörleri Isı hassasiyeti yüksek olan yarı iletkenler aracılığıyla sabit sıcaklıktaki değişimleri algılayan ısı dedektörleri, ortamın sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıktığında alarm veriri. Isı dedektörlerinde alarm sıcaklığı standart olarak 60 derecedir ancak mutfak veya kazan gibi daha yüksek sıcaklığın söz konusu olduğu bölgelerde farklı sıcaklık kontrol ayarlı dedektörlerin kullanılması da mümkündür. Isı Artış Dedektörü Ortam sıcaklığında ani sıcaklık değişikliklerini çok kısa bir zaman dilimi içinde algılayabilecek şekilde tasarlanan ısı artış dedektörleri, yangın başlamasının ardından hızlı bir şekilde alarm vermektedir. Duman dedektörlerinin kullanılamadığı alanlar için ideal tercihlerden biridir. Duman, ısı ve alev dedektörleri tek başlarına doğru zamanda yangın tespiti için yeterli olmadığı için dünya genelinde bu dedektörler bir arada kullanılarak optimum verimlilik sağlanmaya çalışılır. Bu dedektör tiplerinin bir arada kullanılması, yangın riskine karşı en güvenilir çözümdür. Ayrıca dedektörler dışında insanların da yangını fark etmesi söz konusu olabileceğinden, mekana yangın butonu konulması da zaruri bir ihtiyaçtır. Butonların ve/veya dedektörlerin aktif olmasıyla birlikte uyarı eşzamanlı biçimde yangın panosuna iletilir ve sonrasında sirenlerle flaşörler devreye girer. Bu sistemlerle yangın riskine karşı insanların erken uyarılması sağlansa da, asıl iş yangına erken süreçte müdahale ederek kontrol altına almaktır. Otomatik sistemler veya manuel yangın söndürücülerin kullanımı, yangının elle söndürülüp söndürülemeyeceğine bağlı olarak belirlenmektedir.

 

     Yangın Alarm Butonu

     Adresli Butonlar

 • Akıllı (Intelligent) haberleşme protokollü
 • Direkt desimal sistemlerde döner anahtarlar ile kolay adres girişi
 • Intelligent adresli bütün dedektörlere uyumludur
 • Entegre mikro monitör modül
 • Yerel alarm gösterimi için gövde üstü uyarı LED’i
 • Normal modda yanıp sönen, alarm modunda sürekli yanan uyarı LED’ler
 • Özel test anahtarı ile kolay test imkanı
 • Elektrik kutusuna ya da sıva üzeri montaja imkan sağlayan tam supervize, yapı
 • Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde tam destek ve Avrupa standardı ev/alev sembolü
 • Korozyona karşı korunmalı elektronik donanım
 • Yerinde test imkanı
 • UL onaylı, etiketlidir Konvansiyonel Butonlar
 • Normalde açık ve kapalı kontak olarak kullanım
 • Özel test anahtarı sayesinde pratik test imkanı
 • Elektrik kutusuna ya da sıva üstü kurulma imkan tanıyan tam supervize yapı
 • Yazı etiketlerinde yerli yabancı dil desteği ve Avrupa standardı ev/alev sembolleri
 • Elektrik donanımında korozyona karşı koruma
 • Yerinde test imkanı
 • KR1 modeli iç ortam koşulları fark etmeksizin gömme ya da sıva üstü olarak her yere montajlanabilir
 • IP67 korumalı KRS1 modeli dış ortamda uzun yıllar boyunca kullanılabilir
 • UL onaylı ve etiketlidir

 

Yangın Alarm Panelleri

Konvansiyonel, akıllı ve analog adresli olarak üç farklı sistemin kullanıldığı paneller kullanım alanının fiziksele özelliklerine ve ihtiyaçlara bağlı olarak seçilir. Az sayıda dedektör kullanılan, küçük hacimli mekanlar için ideal seçim konvansiyonel sistemler olurken tam aksine, çok fazla dedektör kullanılması gereken geniş hacimli mekanlar için en uygun seçim analog adresli sistemlerdir. Kablolama kolaylığı sonan analog adresli sistemler adres tanımlamaya da imkan verdiği için geniş hacimli mekanlar için idealdir. Yangın algılama sistemleri, saptanan değere göre kontrol panelinden ayarlama yapmaya da imkan tanır. Adresli yangın ihbar sistemi, bölümün yapının fazla olduğu mekanlarda ve büyük projelerde kullanılmaktadır. Akıllı sistemlerin kablolaması ve adreslemesi analog sistemlerle aynı olmasına karşın dedektörlerin üzerindeki mikro işlemciler, kendi hafızalarına sahip olduğu ve gelen veriyi hafızalarındaki veriyle kıyaslayabildiği için farklılık arz eder. Çok sayıda dedektör olan projelerde, mikroişlemcilerin veri kıyaslamasını çok hızlı yapması sayesinde yangından adeta eşzamanlı şekilde haberdar olunma avantajı bulunmaktadır. Adresli sistemlerde tüm algılama elemanlarının kendine özgü bir adresi bulunur. Panel ve devre elemanları arasında sürekli devam eden bir haberleşme vardır ki, böylelikle her değişken durum hemen panele yansıtılabilir. Yangın hangi noktaysa sistem elemanının adresi belliği olduğu için tehlikeli bölge noktasal olarak saptanabilir. Ayrıca yazılım ve ağ bağlantısı entegrasyonuna da imkan sağlar.

 

Yangın Butonları

Adresli Butonlar

 Akıllı (Intelligent) haberleşme protokollü

 • Direkt desimal sistemlerde döner anahtarlar ile kolay adres girişi
 • Intelligent adresli bütün dedektörlere uyumludur
 • Entegre mikro monitör modül
 • Yerel alarm gösterimi için gövde üstü uyarı LED’i
 • Normal modda yanıp sönen, alarm modunda sürekli yanan uyarı LED’ler
 • Özel test anahtarı ile kolay test imkanı
 • Elektrik kutusuna ya da sıva üzeri montaja imkan sağlayan tam supervize, yapı
 • Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde tam destek ve Avrupa standardı ev/alev sembolü
 • Korozyona karşı korunmalı elektronik donanım
 • Yerinde test imkanı
 • UL onaylı, etiketlidir

 

 

Yangın Alarm Sirenleri

Elektronik Sirenler ve Flaşörler

 • 14 farklı siren sesi seçeneği
 • DIP switchler sayesinde 16 farklı ton kombinasyonu
 • Ayarlanabilir dahili ses seviyesi Adresli Elektronik Sirenler ve Flaşörler
 • Mikroprosesör tabanlı
 • DIP switchler sayesinde 16 farklı ton kombinasyonu
 • Ayarlanabilir dahili ses seviyesi

 

 

 

 

 

Yangın Modülleri

Tahliye sistemlerinin önceden belirlenen protokollere uygun olarak aktive edilmesini ve ışıklı-sesli uyarı sistemlerinin çalıştırılmasını sağlayan modüller ayrıca konvansiyonel tip dedektör ve butonların adreslenebilmesini de sağlar. Fan ve damper gibi duman kontrol cihazlarının, sprinkler sistemlerinin; alarm ve arıza sinyallerinin izlenmesi için de kullanılır. Pano için ray montajına uygun olması için özel olarak tasarlanır, küçük boyutlu yapısı ile montaj kolaylığı sunar.

Yangın Kabloları ve Yangın Aksesuarları

HALOJENDEN ARINDIRILMIŞ (FREE HALOJEN) KABLOLAR Günümüz de bina ve alt yapılarda gelişen teknolojiler nedeniyle yoğun olarak kablo kullanımı olmaktadır. Ülkemizde halen Amerika ve Avrupada terk edilmiş olan PVC yalıtkanlı kabloların kullanılmasına, fiyatlarının düşük olması nedeni ile devam edilmektedir. PVC yalıtkanlı kablolar, oluşan bir yangın sırasında çıkardıkları toksik gazlar ve yoğun duman nedeni ile kurtarma ve söndürme çalışmalarını olumsuz etkilemektedirler. Yangınların sebep olduğu can ve mal kayıplarının korkunçluğu, alev geciktirici ve yandığında toksik, asidik, korozif gaz üretimi düşük yangın güvenliği yüksek kabloların kullanımını yaygınlaştırmıştır. Kurum ve kuruluşlar bütçelerini ve fiyat politikalarını halojenden arındırılmış (free halojen) kablolara göre planlamaya başlamışlardır. Yangın alarm sistemleri fiyat ve sistemler hakkında her türlü sorunuz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

 

Bil için =  +90 505 769 62 09                   +90 532 320 37 20

omer@eksabayt.com .tr         ferhat@eksabayt.com.tr