DEDEKTÖRLER

Özel güvenlik hizmetlerinde kişilerin kontrolünde kullanılan metal kapı dedektörleri kapı şeklinde üretilmiş olup, kontrole tabi kişiler metal kapı detektörü içinden yürüyerek geçerken üzerinde bulunan metal cisimler sinyal ile uyarı verirler. Sinyaller cismin hacmine ve ağırlığına göre artıp azalabilmekte, metale hassasiyetin seviyesi küçük cisimlerde daha az, büyük metal nesneler geçtiğinde ise daha fazla olup cihaz sesli ve/veya ışıklı haber vermektedir.

Metal kapı dedektörleri elektromanyetik alan prensibi ile çalışırlar. Kapı şeklindeki alanda bir elektromanyetik alan oluşturarak içerisinden geçen insan üzerindeki metali metal yoğunluğuna göre tespit ederler.

Son senelerde gelişen teknoloji sayesinde üreticilerce, metal kapı dedektörlerinin işlevselliği arttırılmış, daha detaylı tespit yapmaları sağlanmıştır. Fiyat, marka ve modele göre üzerlerinde farklı ekstra özellikler barındırabilirler.

Dijital kapı dedektörlerinin hassasiyeti ayarlanabilir. En yüksek seviyedeyken, ataç küçüklüğündeki cisimleri bulup yerini tespit edebilir. Özel güvenlik görevlisi veya yetkili; kapıyı, ebat ve ağırlığa göre ayarlayıp madeni para, anahtar, mücevher, kemer tokası gibi nesnelerden oluşabilecek yanlış alarmları engelleyebilir. Fabrikalar, bankalar, siteler,oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler, havaalanları, organizasyonlar, fuar merkezleri gibi çeşitli yerlerde kullanılır.